Złamania kości śródręcza

Złamania kości śródręcza

Wszelkiego rodzaju uderzenia bądź upadki mogą doprowadzić do złamania kości śródręcza. Ponadto z tego typu urazem często borykają się sportowcy, zwłaszcza osoby uprawiające boks. Trzeba wiedzieć, że do złamań kości śródręcza dochodzi rzadko i zazwyczaj są dość skomplikowane, ponieważ obejmują wiele struktur anatomicznych.

To sprawia, że leczenie jest dosyć trudne i wymaga doskonałych kwalifikacji od chirurga Najczęstszymi objawami złamania kości śródręcza są zmiany w obrębie dłoni widoczne gołym okiem. Zatem można dostrzec, że dłoń jest spuchnięta oraz sina. Ponadto towarzyszy temu również wrażliwość na dotyk oraz trudność wykonywania takich ruchów jak zaciskanie pięści czy poruszanie palcami.

Jak wygląda leczenie przy tego typu urazie? Jak już zostało wspomniane, w trudniejszych przypadkach lub gdy leczenie zachowawcze nie przyniosło efektów, konieczne może być leczenie operacyjne. Stosuje się je, gdy podczas złamania dojdzie do przemieszczenia odłamów kości. Podczas zabiegu lekarz nastawia kości, czasem nawet przy pomocy metalowych łączników.

W celu oceny rodzaju złamania, lekarz powinien dokładnie obejrzeć dłoń oraz zalecić wykonanie zdjęcia RTG, aby móc dokładnie stwierdzić, czy zostały uszkodzone nie tylko kości, ale również tkanki, nerwy oraz naczynia krwionośne. Przy łagodniejszych złamaniach, gdy nie doszło do przemieszczenia odłamów kostnych efekty może przynieść założenie ortezy lub opatrunku gipsowego na kilka tygodni. W rekonwalescencji duże znaczenie odgrywają zabiegi z zakresu fizykoterapii oraz ćwiczenia rehabilitacyjne.