Uzależnienie od napojów energetyzujących
Nagłaśniane w mediach napoje energetyzujące, zwane również psychodrinkami lub energizerami, są wśród młodzieży bardzo popularne. Duży wpływ na powszechność energizerów mają oczywiście reklamy, zachwalające produkty i gwarantujące, że spożywanie napojów pozwoli szybko odzyskać siły i polepszy samopoczucie.
Energizery pokazywane są również jako doskonała pomoc przy nauce i świetny sposób na polepszenie koncentracji. Nadmierne picie energizerów, zwłaszcza przez osoby młode, może mieć bardzo szkodliwe skutki.
Zawarty w recepturach napojów glukuronolakton, przyswajany w zbyt dużych ilościach, potrafi wywoływać halucynacje, a tauryna wpływa na osłabienie organizmu i może prowadzić do depresji. Szkodliwa jest również kofeina, która działa pobudzająco.
Jej nadmierne spożywanie prowadzi do nadciśnienia, wywołuje zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej czy bóle brzucha. Napoje energetyzujące zawierają też inozytol, który zwiększa w organizmie poziom fosforu, czego częstym skutkiem jest łamliwość kości.
Polecane artykuły
Outplacement, czyli pomoc w redukcji zatrudnienia
Jedną z najcięższych sytuacji dla pracodawcy, jest podjęcie decyzji o zwolnieniach. Redukowanie zatrudnienia w firmie jest z pewnością nieprzyjemnym przeżyciem zarówno dla pracownika, jak i jego szefa. Jeśli pracodawcy nie są w stanie poradzić sobie z tym sami, mogą skorzystać z pomocy konsultanta o
Bezrobocie przyczyną polskiej emigracji
Polacy w poszukiwaniu pracy coraz częściej są zmuszeni wyjechać za granicę. Decydują się na opuszczenie kraju, gdy poszukiwania pracy wciąż są bezowocne lub zatrudnienie nie przynosi zarobków, które pozwolą im godnie żyć. Z tym problemem borykają się zarówno młodzi, jak i starsi ludzie. www.srzedn