Kwestia posiłków
Człowiek, aby żyć musi jeść. To dość oczywiste.
Od naszego najedzenia zależy również nasze dobre samopoczucie, a także to, czy będziemy w stanie wykonywać powierzone nam zadania szybko i sprawnie. Stąd nie ma chyba zdrowego na umyśle pracodawcy, który nie zapewni swojej ekipie warunków do zjedzenia posiłku.
Niektóre firmy zapewniają nawet wszystkim pracownikom dania regeneracyjne. Rodzą się jednak pewne pytania, z których kluczowe brzmi: kiedy i gdzie wypada jeść? Sprawa jest prosta, jeśli istnieją wyznaczone godziny na spożywanie drugiego śniadania i lunchu.
Wtedy wiadomo, że jest wydzielony czas, gdy wszyscy mogą się w spokoju najeść. Często posiłki zjada się w oddzielnym pomieszczeniu socjalnym, gdzie można również zrobić sobie kawę lub herbatę.
Nie powinno tam zabraknąć także lodówki, aby każdy mógł przechować swoje jedzenie w razie potrzeby. Jeśli można jeść po prostu przy pracy i stanowi to normę, starajmy się nie przynosić żywności o intensywnym zapachu.
Może się on nie spodobać pozostałym lub. nadmiernie wzmóc ich głód.
Polecane artykuły
Outplacement, czyli pomoc w redukcji zatrudnienia
Jedną z najcięższych sytuacji dla pracodawcy, jest podjęcie decyzji o zwolnieniach. Redukowanie zatrudnienia w firmie jest z pewnością nieprzyjemnym przeżyciem zarówno dla pracownika, jak i jego szefa. Jeśli pracodawcy nie są w stanie poradzić sobie z tym sami, mogą skorzystać z pomocy konsultanta o
Bezrobocie przyczyną polskiej emigracji
Polacy w poszukiwaniu pracy coraz częściej są zmuszeni wyjechać za granicę. Decydują się na opuszczenie kraju, gdy poszukiwania pracy wciąż są bezowocne lub zatrudnienie nie przynosi zarobków, które pozwolą im godnie żyć. Z tym problemem borykają się zarówno młodzi, jak i starsi ludzie. www.srzedn