Gdy dziecko ma krzywy kręgosłup: objawy

Gdy dziecko ma krzywy kręgosłup: objawy

Trzeba wiedzieć, że krzywy kręgosłup to jedna z wad postawy, która występuje u większości dzieci. Szacuje się, że skoliozę, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, diagnozuje się u co dziesiątego dziecka. Tym samym jest to najczęściej występujące skrzywienie kręgosłupa.

Co ważne, objawów krzywego kręgosłupa nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one doprowadzić do pogłębiania się wady i znacząco wpłynąć na stan zdrowia dziecka. Warto wiedzieć, że krzywy kręgosłup można skorygować odpowiednim leczeniem. Niezwykle istotne jest uważne obserwowanie rozwijającej się sylwetki dziecka.

Najczęściej skolioza ujawnia się między 3. a 12. rokiem życia.

Warto więc kontrolować postawę i oglądać dziecko bez koszulki. Jeśli kręgosłup nie będzie tworzył linii prostej, a przybierał kształt litery S, to jeden z sygnałów, że coś jest nie tak. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy łopatki nie wystają oraz czy są symetryczne.

Jeśli nie znajdują się na tej samej wysokości, a jedna z nich wystaje, może to świadczyć o skrzywieniu kręgosłupa. Należy także skontrolować, czy ramiona i biodra również znajdują się na tej samej wysokości. Jeżeli nie, również jest to jeden z objawów.

Poza tym symptomami skrzywionego kręgosłupa są także bóle pleców i głowy oraz zmęczenie. Ponadto dziecko może przyjmować zgarbioną sylwetkę. W takich sytuacjach należy skontaktować się z ortopedą.

Gimnastyka korekcyjna i zwiększenie aktywności fizycznej mogą skorygować skrzywienie kręgosłupa i zlikwidować dolegliwości.