Bezrobotny – dawniej i dziś
Dzisiaj, bezrobocie jest zjawiskiem powszechnym, a dawniej, uchodziło raczej za niespotykane zjawisko. W latach 60. i 70. państwo miało zapewniać swoim obywatelom zatrudnienie. Człowiek niepracujący był wręcz podejrzany. Zmiany przyszły wraz z transformacją ustrojową Polski.
Co prawda w czasach PRL-u istniało bezrobocie ukryte, ale nikt nie martwił się o źródło utrzymania. Obywatele musieli pracować w imię budowy socjalizmu. Czasami prace nie przynosiły żadnych ekonomicznych korzyści, a pracownicy często po prostu przychodzili do miejsca pracy, ale niekoniecznie trudnili się jakimś zajęciem. W niektórych regionach było aż zbyt dużo miejsc pracy, a w innych zmagano się z bezrobociem. By rozwiązać ten problem, państwo zaczęło tworzyć sztuczne stanowiska.
Po transformacji, przybywało bezrobotnych, a znalezienie pracy warunkowało przetrwanie. Obraz bezrobotnego uległ zmianie. Przed 1989 rokiem, nie przyznawano się do niepracowania, bo wywoływało to podejrzenia. Natomiast dzisiaj, bezrobocie może dotknąć każdego, bez względu na wiek i wykształcenie, dlatego rozwiązaniem dla firm często jest legalny pracownik z ukrainy.
Polecane artykuły
Bezrobocie przyczyną polskiej emigracji
Polacy w poszukiwaniu pracy coraz częściej są zmuszeni wyjechać za granicę. Decydują się na opuszczenie kraju, gdy poszukiwania pracy wciąż są bezowocne lub zatrudnienie nie przynosi zarobków, które pozwolą im godnie żyć. Z tym problemem borykają się zarówno młodzi, jak i starsi ludzie. www.srzedn
Jak przetrwać brak pracy?
Wciąż przeglądasz nowe oferty pracy, składasz aplikacje na dane stanowiska, ale telefon wciąż milczy. Brak pracy powoduje nie tylko kłopoty finansowe, ale także jest przyczynkiem do pogorszenia się stanu psychicznego. Jak przetrwać ten trudny czas bezrobocia? Ważne, abyś nie zniechęcał się niepowodz